Poradnik finansowy

Podstawy finansów

Co to jest IKZE?

Czy wiesz jak ważne jest dodatkowe oszczędzanie i inwestowanie z myślą o swojej emeryturze? Czy zdajesz sobie sprawę na Twym koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych są kwity w których jest spisane, ile to niby odłożyłeś oszczędności, ale w praktyce nie ma tam ani grosza?

Dzieje się tak, bo ministerstwo finansów może przenosić fundusze w ramach środków publicznych. Co prawda gdzieś jest zapis o Twojej emeryturze, ale uzyskasz ją dopiero wtedy, gdy następne pokolenie wpłaci adekwatnie więcej podatków do państwowego budżetu.

800 elderly retired vacation ocean picture.jpg

Jeżeli planujesz mieć realną emeryturę, to pomyśl o niej już dzisiaj. Zachętą do takiego zbierania są odliczenia otrzymywane przy zapisaniu się do IKE oraz IKZE.

Lepsze jest IKE. Kapitał wypracowany przez IKE jest zwolniony z od zysków kapitałowych (obecnie 19%) – oczywiście pod warunkiem wypłaty kapitału po osiągnięciu wieku emerytalnego, w ramach IKE można inwestować fundusze na lokatach, ubezpieczeniach oraz na giełdzie.

Na swe IKE możesz wpłacić co najwyżej 3-krotność typowego wynagrodzenia brutto (czyli 10 tys. zł w roku). Co ciekawe, fundusze oszczędzone w IKE nie wchodzą w skład spadku, możesz uposażyć do nich dowolną osobę, która na wypadek Twojego zgonu dostanie pieniądze bez nakazu zapłacenia podatku od spadków.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego daje możliwość wpłaty 4% dochodów brutto (miesięcznie lub w transzy rocznej), jednak nie więcej niż 4031 zł na rok. Plusem oszczędzania w IKZE jest ulga podatkowa. Sumę przelaną na konto możesz odjąć od podstawy podatkowej. Dzięki temu faktyczny podatek będzie mniejszy o 18 lub 32proc. (w zależności od kwoty dochodów) sumy wpłat (maksymalnie nawet 1289,92 zł rocznie).

W ramach IKZE masz możliwość odkładać kapitał w funduszach , giełdzie, ubezpieczeniach, lokatach oraz TFI.

Wypłata funduszy jest możliwa po dożyciu 67 lat oraz pod warunkiem robienia wpłat przez czas co najmniej 5 lat. Jednak w przypadku IKZE wypłata funduszy nawet na koniec czasu oszczędzania oraz wypłaty na rzecz osoby uposażonej po śmierci emeryta ulegają opodatkowaniu podatkiem.

Podsumowanie

Jeśli masz trudności z oszczędzaniem, to przynajmniej staraj się podejmować rozsądniejsze decyzje, albo unikaj tych niewłaściwych. Pisałem o tym jakiś czas temu.

Tak na marginesie, czy wobec niepewności w okół OFE, uważacie IKZE za dobrą inwestycję?